Kategoria A2 czyli prawo jazdy na motocykl

Dużą popularnością cieszą się nie tylko egzaminy na prawo jazdy kategorii B, ale również na motor. Mowa o prawie jazdy kategorii A2. Warto wiedzieć, co obejmuje kurs na ten typ prawa jazdy. Na pewno jest to 30 godzin zajęć teoretycznych. W trakcie tych zajęć kursant uczy się, jakie zasady panują w ruchu drogowym i jak ich przestrzegać.

Jazda na motorze w teorii i praktyce

prawo jazdy a2 w KrakowieDopiero po ukończeniu teorii kursant może przystąpić do praktyki czyli jazdy na motorze. Zajęcia praktyczne trwają 20 godzin, a więc mniej niż w przypadku prawa jazdy kategorii B. Zajęcia teoretyczne liczone są w godzinach lekcyjnych czyli trwających 45 minut, a zajęcia praktyczne w godzinach zegarowych po 60 minut. Egzamin wewnętrzny teoretyczny jest najczęściej bezpłatny. Za egzamin wewnętrzny praktyczny często trzeba dodatkowo zapłacić. Takie prawo jazdy a2 w Krakowie kosztuje zazwyczaj ok. 1300 zł. Wiadomo, że wiele zależy tutaj od konkretnej szkoły. Jest to cena kursu, bo później konieczne jest uiszczenie opłat za sam egzamin teoretyczny i praktyczny. Ciekawe jest to, że jeśli kursant posiada kategorię A1, to ilość zajęć praktycznych może zostać obniżona nawet o 10 godzin! Dzięki temu możliwe będzie zdanie prawa jazdy kategorii A2 jeszcze szybciej. Przyszli kursanci powinni też zwrócić uwagę na to, na jakich motorach będą jeździć w danej szkole. Często są to takie motory jak Honda NC700 SC. Taki motocykl jest identyczny jak ten, na którym będzie się zdawać egzamin państwowych.

Możliwe jest również podstawienie pojazdu ze szkoły jazdy na egzamin, z czego korzysta coraz więcej kursantów. Po prostu w trakcie jazd przyzwyczajają się oni do maszyny ze szkoły jazdy i jest im łatwiej zdać później egzamin. Osoba, która lubi swobodną jazdę na motorze, na pewno powinna zapoznać się z ofertą ośrodka szkolenia kierowców.