Paszociągi ułatwieniem dla rolnika

Zeszłego lata zapisałam się na wakacyjne praktyki połączone z pracą w pewnym gospodarstwie rolnym. Jako, iż studiuję weterynarię i w przyszłości chciałabym specjalizować się w opiece nad dużymi zwierzętami gospodarskimi, wybór miejsca wydawał mi się trafiony.

Zalety paszociągów okiem praktykanta

paszociągiGospodarstwo, do którego trafiłam, było prowadzone przez dość młodego rolnika po studiach, obrotnego i przedsiębiorczego. Od razu pierwszego dnia po moim przybyciu pokazał mi wszystko, co mogłoby mnie ciekawić: przestronną stajnię z zadbanymi i zdrowymi końmi, oborę, gdzie swoje miejsce miały dorodne mleczne krowy i wielkie byki, a także pomieszczenie dla trzody, w którym moją uwagę przykuły nowoczesne paszociągi. Mój przewodnik wytłumaczył mi, że te urządzenia zakupił dzięki dofinansowaniu, o które się starał z pomocą żony – eksperta w dziedzinie finansów i funduszy. Paszociągi znacznie ułatwiają pracę w gospodarstwie, wprowadzając element mechanizacji. Dzięki tym zmyślnym urządzeniom gospodarz nie musi się martwić o nakarmienie znacznej ilości zwierząt, co w przypadku braku paszociągów trwałoby z pewnością o wiele dłużej. Młody rolnik przyznał, że planuje powiększyć pomieszczenie i zakupić kolejne sztuki trzody, będzie też musiał zainwestować w następne urządzenia ułatwiające ich karmienie. Bardzo zaciekawił mnie ów temat i postanowiłam w wolnej chwili zgłębić nieco system działania paszociągów, a także sposób ich finansowania. Tamtego dnia poznałam też kurnik i wybieg dla drobiu, stawy, w których pływały ogromne karpie i amury, ogród z drzewami owocowymi i warzywnik. Jednak mnie najbardziej interesowały zwierzęta i wszystko, co z nimi związane. Dlatego też pod koniec wędrówki powróciłam do chlewni, by jeszcze raz zaobserwować działanie paszociągów.

Staż w gospodarstwie rolnym nauczył mnie wielu ciekawych i praktycznych rzeczy, które potem ogromnie przydały mi się na studiach i w pracy. Poznałam też maszyny rolnicze, z których najbardziej przypadły mi do gustu paszociągi – nieskomplikowane urządzenia znacznie ułatwiające pracę rolnika. Dzięki ich zastosowaniu zwierzęta są zawsze nakarmione na czas i w odpowiedniej ilości, a gospodarz nie musi się męczyć przez długi czas.