Technologia led bije konkurencje

Światło jest bardzo ważne w różnych dziedzinach naszego życia. W zależności od wykonywanych przez człowieka czynności, należy zapewnić odpowiednie natężenie, barwę oraz strumień świetlny. Obecnie na rynku, z dostępnych, najbardziej pospolitymi są: tradycyjne żarówki, halogeny, świetlówki kompaktowe oraz lampy led.

Przyszłością jest oświetlenie led

żarnik ledPospolite lampy żarowe wprowadziły na stałe światło do mieszkań i z pewnością zmieniły ówczesne życie. Jednak z biegiem czasu zauważono ich wady, które zaczynały coraz bardziej doskwierać. Często się przepalały, a czasami wybuchały, co w tym drugim przypadku było trochę niebezpieczne. Ponadto z pewnością nie były energooszczędne. Starano się również poprawić ich moc oraz jakość świecenia. Nowe technologie w oświetleniu, tj. halogeny i świetlówki kompaktowe wyszły naprzeciw tym wymaganiom. Poprawiono znacznie skuteczność świetlną oraz długość pracy. Ich cena stała się relatywnie niska. I tym razem rozwój technologii znów spowodował zwrot w technice oświetlenia. Od kilkunastu lat można zauważyć ogromny rozwój oświetlenia led. Jego parametry pracy są najlepsze ze wszystkich wyżej wymienionych. Ich zastosowanie jest wszelakie: od mieszkań, przez biura, po fabryki. Nie potrzebują czasu na rozgrzanie, tj. od razu świecą pełną mocą. Sercem każdej żarówki led są niewielkie diody elektroluminescencyjne. Montowane są na innym elemencie żarówki zwanym żarnik led, a ten dzięki zastosowaniu odpowiednich trzonków na jego końcach można zainstalować zamiennie w każdej innej żarówce.

Na początku pojawienia się technologii led odznaczały się przede wszystkim ceną. Obecnie zakup tego oświetlenia nie stanowi większego wydatku. Ponadto biorąc pod uwagę energooszczędność oraz skuteczność świetlną ledy nie mają sobie równych.